Nie tylko burza mózgów – cz.2. Metody generowania pomysłów

metody generowania pomysłów: matryca kreatywnaMatryca kreatywna w akcji podczas warsztatów dla Filharmonii Kaszubskiej - Wejherowskiego Centrum Kultury.

Ideacja, czyli generowanie pomysłów, to niezwykle ważny etap Design Thinking. Najczęściej kojarzy się z tradycyjną burzą mózgów, ale istnieją też inne sprawdzone metody generowania pomysłów, co pokazywałam Wam w poprzednim wpisie na ten temat. A ponieważ był to jak dotychczas najbardziej popularny tekst na tym blogu, to podrzucam dziś trzy kolejne techniki kreatywne: matrycę kreatywną, mash-up i szalone ósemki.

Matryca kreatywna

Matryca kreatywna polega na generowaniu pomysłów na styku grup docelowych (nagłówki kolumn) i kategorii lub cech rozwiązań (nagłówki wierszy). Jak ją zastosować? Narysujcie dużą tabelę na flipcharcie i zapiszcie nad nią Wasze wyzwanie projektowe, np. „Jak moglibyśmy przybliżyć mieszkańcom sztukę współczesną?” (o tym jak sformułować wyzwanie przeczytacie we wcześniejszym wpisie).

W nagłówki kolumn wpiszcie nazwy person lub grup docelowych (np. dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy albo stali, sporadyczni i potencjalni odwiedzający). W nagłówki wierszy wpiszcie z kolei różne kategorie rozwiązań, w zależności od specyfiki Waszego wyzwania projektowego. Przykładowo, kategoriami mogą być „wydarzenia jednorazowe”, „wydarzenia cykliczne” i „długofalowe projekty”. Albo „wydarzenia artystyczne”, „programy edukacyjne”, „publikacje” i „działania online”. Możecie też dodać wiersz „dzika karta” na pomysły nie wpisujące się łatwo w żadną z kategorii.

Generujcie pomysły jak w klasycznej burzy mózgów, wypełniając komórki tabeli. Waszym celem jest wymyślenie co najmniej jednego pomysłu każdej kategorii dla każdej z grup docelowych. Postarajcie się, żeby pomysły się nie powtarzały.

Dlaczego warto skorzystać z tej metody?

Matryca kreatywna przydaje się do poszerzenia puli pomysłów i ustrukturyzowania burzy mózgów.

Mash-Up

Wybierzcie dwie odległe od siebie kategorie, z których jedna związana jest z Waszym wyzwaniem. Załóżmy, że szukacie odpowiedzi na wspomniane pytanie „Jak moglibyśmy przybliżyć mieszkańcom sztukę współczesną?”. Jedną z kategorii mogłaby być galeria sztuki, a drugą jakieś miejsce (offline lub online), które mieszkańcy odwiedzają częściej i swobodnie się tam czują (np. galeria handlowa, aquapark czy festyn) albo którym chcecie się zainspirować (np. festiwal filmowy, Facebook).

Wypiszcie jak najwięcej cech lub elementów obu kategorii w ciągu dwóch minut. Na przykład dla galerii sztuki mogłyby to być: cisza, inspiracja, obrazy, rzeźby, wino na wernisażu, katalogi z wystaw; a dla galerii handlowej: przymierzalnie, wyprzedaże, ulotki z promocjami, kolejki i muzyka w tle.

Łączcie ze sobą cechy obu kategorii generując w ten sposób pomysły. Na przykład:

  • Obrazy + przymierzalnia = apka do „przymierzania” obrazów z wystawy do swojego mieszkania albo reprodukcja w formie monidła z otworem na twarz
  • Katalogi z wystaw + wyprzedaże = Black Friday w galerii

Krótki spot IDEO U wyjaśnia metodę Mash-Up na przykładzie szpitalnej sali i pokoju hotelowego:

Dlaczego warto skorzystać z tej metody?

Ułatwia tworzenie świeżych, nieoczekiwanych pomysłów. Stanowi dobry początek sesji kreatywnej.

Szalone ósemki

Słowo „szalone” odnosi się tu do szybkiego tempa, a nie do charakteru samych pomysłów. Wbrew temu, co może sugerować nazwa, ta metoda służy do doprecyzowania wymyślonych rozwiązań.

Każdy dostaje kartkę papieru i wybiera z puli pomysłów (wygenerowanej wcześniej przez siebie lub przez grupę) najlepszy swoim zdaniem sposób na rozwiązanie. Kartka podzielona jest na 8 części (można ją w tym celu zagiąć albo narysować 8 równych pól). W ciągu 8 minut należy naszkicować 8 różnych wersji tego samego rozwiązania, na wypełnienie każdego pola jest więc tylko 60 sekund.

Chodzi o zadanie sobie pytania, na jakie różne sposoby można zrealizować dany pomysł.

Dlaczego warto skorzystać z tej metody?

Aby wykroczyć poza pierwsze skojarzenia i przyjrzeć się pomysłom z różnych perspektyw, tak aby je ulepszyć i uszczegółowić.

 

Inne metody generowania pomysłów znajdziecie w bezpłatnym ebooku „Design Thinking w kulturze. Myślenie projektowe krok po kroku”, który pojawi się na stronie już w grudniu. Stay tuned!

Agnieszka

 

Źródła:
Innovating for People. Human-Centered Design Planning Cards, LUMA Institute 2012
Ideation Method: Mash-Up, IDEO U
J. Knapp, J. Zeratsky, B. Kowitz, Pięciodniowy Sprint, Helion, Gliwice 2017

 

Spodobał Ci się ten tekst? Polub mnie na FB, żeby nie przegapić kolejnych!

 

Podziel się: