Wpadnij w sieć Design Thinking. Fiszki Agnieszki Mróz

Fiszki Design Thinking Agnieszka Mróz

Ile wiedzy można zmieścić w małym pudełku? Zaskakująco dużo, co pokazują fiszki o Design Thinking, których autorką jest projektantka usług Agnieszka Mróz.

Zawartość fiszek „Jak tworzyć produkty i usługi? Zrozumieć Design Thinking” wykracza poza podstawowy zakres myślenia projektowego. Typowe etapy tej metodyki (empatia, diagnoza, ideacja, prototypowanie i testowanie) uzupełnione są o tworzenie schematu usługi (czyli Service Blueprint) i szerszy kontekst projektowania doświadczeń. Na każdym kroku, w bardzo konkretnych poradach i przykładach z obszaru biznesowego, widać bogate doświadczenie autorki.

Najciekawsza rada, która mi osobiście utkwiła w pamięci, to konieczność zaprojektowania sposobu, w jaki mają być podejmowane decyzje o zmianach w usłudze. Tak, aby starannie zaprojektowane doświadczenie nie padło ofiarą późniejszych zmian wprowadzanych ad hoc, bez myślenia o całym procesie świadczenia usługi. Mam wrażenie, że jest to aspekt, o którym często się zapomina.

Do czego te fiszki?

Fiszki są trochę jak mała książka o projektowaniu produktów i usług. Zawierają tyle informacji, że są naprawdę dobrym wprowadzeniem w ten obszar. Jednocześnie też sporo się od książki różnią, nie tylko tym, że są małe i poręczne (więc można je czytać w prawie każdych warunkach – sprawdziłam). Przede wszystkim można je wykorzystywać na wiele różnych sposobów.

Fiszki to dobry materiał edukacyjny do poznania metodyki Design Thinking – to jasne. Dzięki ćwiczeniom zawartym na odwrocie łatwo też przetestować ją w praktyce. Z kolei sortując wspólnie z zespołem fiszki z ćwiczeniami można sprawnie zaplanować kolejne spotkania w pierwszym procesie projektowym. Nie jest to więc lektura na jeden raz.

Ja wykorzystałam Fiszki jako checklistę tworząc ebooka o Design Thinking w kulturze na końcowym etapie pisania. Posortowałam je sobie na zagadnienia już ujęte w tekście i te które muszę jeszcze dodać albo rozwinąć. Mam co prawda to szczęście, że autorka fiszek konsultuje merytorycznie mojego ebooka (ha!), ale nie chciałam sobie odmówić przyjemności pracy z fiszkami.

Co zrobić, żeby fiszki były jeszcze lepsze?

Jest naprawdę dobrze, a czy mogłoby być lepiej? Chcę być obiektywna – w końcu to recenzja, a nie reklama. Gdybym, pozostając w klimacie Design Thinking, postawiła przed sobą wyzwanie mające na celu ulepszenie fiszek, wskazałabym na dwie rzeczy.

Po pierwsze, moim zdaniem sporym ułatwieniem byłoby pudełko otwierane od przodu – z pokrywką zdejmowaną albo przytwierdzoną z boku (otwierane jak książka). Choć domyślam się, że to pewnie droższe w produkcji, a obecna cena Fiszek bardzo zachęca.

Druga kwestia to dość prosta oprawa graficzna. Kilka ilustracji czy chociażby ikonek oznaczających etapy i główne narzędzia Design Thinking mogłoby moim zdaniem pomóc w zapamiętaniu najważniejszych rzeczy.

Tak czy inaczej to tylko drobne uwagi. Bardzo gorąco i szczerze polecam fiszki Agnieszki Mróz Design Thinkowym świeżakom i tym, którzy chcą odświeżyć wiedzę.