Design Thinking a Service Design – czym się różnią?

design thinking a service design

Jeśli to czytasz, to pewnie obiły Ci się o uszy nazwy Design Thinking i Service Design. Być może teraz zastanawiasz się, czym właściwie różnią się te dwa podejścia. Czy to tylko modne określenia, które oznaczają w zasadzie to samo?

Design Thinking – myślenie projektowe

Design Thinking to usystematyzowane podejście do twórczego rozwiązywania kompleksowych problemów. U jego podstaw leży koncentracja na potrzebach ludzi. Szczegółowo opisałam je w pierwszym wpisie na blogu. Przypomnijmy jednak, że zgodnie ze schematem d.school proces Design Thinking składa się zasadniczo z pięciu etapów. Są to: empatia z użytkownikiem, definiowanie problemu, generowanie pomysłów na rozwiązania, tworzenie prototypów i testowanie.

Według definicji Tima Browna, szefa agencji IDEO, dzięki zastosowaniu sposobów myślenia i narzędzi właściwych Design Thinking, możliwe jest wypracowania innowacyjnych rozwiązań, które są jednocześnie pożądane przez ludzi, wykonalne technologicznie i opłacalne ekonomicznie.

innowacja Design Thinking

Podejście Design Thinking stosować można w różnym celu. Przydaje się zarówno do tworzenia produktów, jak i do rozwiązywania problemów społecznych, projektowania oferty kulturalnej czy ulepszania działań edukacyjnych. Można je także zastosować do… planowania własnego życia, o czym ciekawie opowiada Sandra Subel w podcaście Kasi Bieleniewicz „Tuż przy uchu”.

Service Design – projektowanie usług

Czym więc Design Thinking różni się od Service Design? Mówiąc najprościej, Service Design to zastosowanie podejścia charakterystycznego dla Design Thinking do projektowania usług oraz podnoszenia ich jakości i efektywności.

Usługi są niematerialne i nietrwałe. Nie da się ich magazynować, powstają w momencie kontaktu z odbiorcą. Popularność Service Design rośnie wraz z postępującą serwityzacją, czyli przechodzeniem biznesów z modelu produktowego do modelu usługowego. Stopniowo coraz więcej produktów obudowywanych jest usługami. Dobrym przykładem tego zjawiska jest Starbucks, w którym nie chodzi jedynie o zakup kawy, a o całe zbudowane wokół tego doświadczenie.

Service Design zajmuje się projektowaniem procesu świadczenia usług. Bierze pod uwagę nie tylko potrzeby użytkownika, ale i perspektywę wykonawców, infrastrukturę, materialne składniki usługi czy procesy komunikacji. Ma na celu zwiększenie satysfakcji użytkownika, a także wzrost efektywności świadczenia usługi.

Zarówno w Service Design, jak i w Design Thinking, ważna jest koncentracja na potrzebach użytkowników oraz wykorzystywanie zarówno twórczego, jak i analitycznego myślenia. Istotna jest też praca w interdyscyplinarnym zespole, by zapewnić różnorodność perspektyw. Zestaw metod wykorzystywanych podczas projektowania usług wykracza jednak poza zbiór podstawowych narzędzi Design Thinking, takich jak opracowywanie person i map empatii czy tworzenie prototypów. W Service Design duży nacisk położony jest na etap wdrażania usługi i wartość biznesową, stąd wykorzystywanie szerszego wachlarza narzędzi. Należą do nich m.in. ścieżka użytkownika (Customer Journey Map), schemat usługi (Service Blueprint) czy kanwa modelu biznesowego (Business Model Canvas).

W uproszczeniu można powiedzieć, że metodyka Service Design stosowana jest w węższym obszarze niż Design Thinking, za to wnika w niego głębiej.

Mam nadzieję, że udało mi się zwięźle odpowiedzieć na to częste pytanie. 🙂
Agnieszka

 

Spodobał Ci się ten tekst? Polub mnie na FB, żeby nie przegapić kolejnych!

 

Podziel się: