Ebook o Design Thinking – wyniki badania

badanie potrzeb wyniki

Jakie są Wasze oczekiwania co do przewodnika o Design Thinking w kulturze? Zgodnie z obietnicą daną na Facebooku publikuję krótkie podsumowanie badania potrzeb. Pod koniec roku będziecie mogli sprawdzić, czy udało mi się na nie odpowiedzieć.

Chcielibyście, żeby publikacja…

…była wydana w formie elektronicznej.

Jak najbardziej tak się stanie – będzie to ebook dostępny w formatach pdf, epub i mobi. Szkolenia w projekcie „Design Thinking w instytucjach kultury” realizuję tylko w województwie pomorskim, ale publikacja jak najbardziej ma być łatwo dostępna dla wszystkich zainteresowanych.

…była praktyczna i zawierała konkretne przykłady.

To się Wam najbardziej podobało w testowanym fragmencie tekstu o formułowaniu wyzwania projektowego – pokazanie krok po kroku jak to zrobić w praktyce. Jak najbardziej taką formę zachowam w publikacji.

…była napisana osobistym, nieskomplikowanym językiem.

Na blogu piszę w taki sposób, w jaki tłumaczę coś na warsztatach. Tak samo ma być napisany ebook.

…zawierała ilustracje, infografiki, wykresy, podkreślenia najważniejszych fragmentów.

Tego Wam brakowało w testowanym fragmencie tekstu. Obiecuję, że ebook będzie wyglądać lepiej, bo o stronę graficzną zadba BoTak Studio.

…pokazywała metody badawcze, które są proste, nienachalne, atrakcyjne dla badanych, dostosowane do różnych grup odbiorców.

Taki jest plan! Na pewno napiszę sporo o etapach empatii i diagnozy potrzeb w Design Thinking.

…zawierała słowniczek pojęć związanych z Service Design Thinking i tłumaczenia angielskich nazw metod.

OK, super pomysł, na pewno zamieszczę taki słowniczek w publikacji!

…nie była dla dużych miast, tylko widziała kontekst małych i mniejszych miejscowości.

Jak najbardziej! W tym roku w ramach stypendium MKiDN prowadzę szkolenia i wspieram procesy projektowe przede wszystkim w mniejszych miejscowościach i na obszarach rewitalizacji. Wnioski z tej pracy wzbogacą publikację, więc nie będzie pisana z perspektywy metropolii.

…była do wykorzystania nie tylko w instytucjach kultury, ale również w NGO oraz w projektach kulturalnych prowadzonych przez freelancerów.

Design Thinking to uniwersalna metodyka, więc myślę, że nie tylko pracownicy instytucji kultury znajdą w publikacji coś dla siebie.

…pomogła przekonać dyrekcję, że badanie potrzeb i włączanie odbiorców w projektowanie oferty jest ważne i wymaga czasu.

Ten wątek kilkakrotnie pojawiał się w ankietach, zwłaszcza u osób z publicznych instytucji kultury. Mam za sobą doświadczenia pracy w różnych sektorach (publicznym i pozarządowym), postaram się więc sformułować kilka wskazówek, choć trudno tu o uniwersalne rady. Najprościej chyba pokazać, że coś działa. Oraz ile czasu i pieniędzy można zaoszczędzić, poświęcając więcej uwagi etapowi projektowania oferty.

 

W badaniu wzięły udział 33 osoby od 19 do 58 roku życia. Bardzo Wam dziękuję za każdą wypełnioną ankietę! Wiem już co powinnam pogłębiać, a z czego lepiej w publikacji zrezygnować. Mam nadzieję, że efekt Wam się spodoba!

 

           service sandbox logo

Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerami są Instytut Kultury Miejskiej oraz Service Sandbox Agnieszka Mróz.