Badanie potrzeb. Jak przeprowadzić wywiad?

Jeśli chcecie poznać swoich odbiorców, odłóżcie na bok proste ankiety pytające o preferencje dotyczące programu i zdecydujcie się na wywiady. Mało co jest w stanie zastąpić bezpośrednią rozmowę. Jak zatem przeprowadzić wywiad?

Potrzeba badań

Badania dotyczące sektora kultury wskazują na to, że tylko około 1/3 podmiotów prowadzi diagnozę potrzeb odbiorców (Małopolski Instytut Kultury, „Animacja/edukacja. Możliwości i ograniczenia edukacji i animacji kulturowej w Polsce”; Instytut Kultury Miejskiej, „Gdański sektor kultury w przebudowie”). A skoro potrzeby nie są badane i analizowane, to projektowanie oferty kulturalnej odbywa się najczęściej zapewne w oparciu o intuicję i doświadczenie… Czy to wystarczające? Przeświadczenie o znajomości potrzeb uczestników może być przecież złudne. A niestety ewaluacja działań to również nadal rzadkie zjawisko.

Zachęcam Was do ograniczonego zaufania do własnej intuicji i przeprowadzenia wywiadów z (potencjalnymi) uczestnikami Waszych działań. Wywiad to najważniejsza metoda badawcza stosowana w metodyce Design Thinking. Jednak nawet jeśli nie chcecie wprowadzać u siebie podejścia projektowego, przeprowadzenie wywiadów i tak wyjdzie Wam na dobre.

Wywiad indywidualny

Wywiad indywidualny pozwala na poznanie potrzeb, przekonań i wartości osób, dla których organizujecie wydarzenia. Jak przeprowadzić wywiad?

Zidentyfikujcie swoją grupę docelową i zastanówcie się, gdzie znajdziecie jej przedstawicieli. Zrekrutujcie około 5–7 osób z każdej z grup docelowych. Wybierzcie zarówno przypadki typowe (np. osoby odwiedzające Waszą instytucję od czasu do czasu), jak i skrajne (np. wolontariuszy albo stałych bywalców oraz tych, którzy nigdy o Waszej instytucji nie słyszeli albo uważają, że to nie miejsce dla nich). Tutaj przeczytacie więcej o takim sposobie rekrutacji.

Przygotujcie pytania – czego chcecie się dowiedzieć? Nie znaczy to jednak, że będziecie sztywno trzymać się listy. Wywiad to nie badanie ankietowe. Rozmowa powinna być swobodna.

Podzielcie się zadaniami. Wywiad przeprowadźcie w parach: jedna osoba będzie rozmawiać, druga notować. Na początku przedstawcie się i powiedzcie o celu rozmowy, np. o tym, że przygotowujecie nowych program edukacyjny dla rodzin i chcieliście zbadać ich potrzeby. Nie obawiajcie się, instytucje kultury cieszą się z reguły zaufaniem mieszkańców i rekrutacja osób do rozmów nie jest zbyt trudna.

Podczas wywiadu zadawajcie krótkie pytania. Dopytujcie, np. „Opowiedz o tym więcej”, „Jak to się stało?”. Unikajcie pytań sugerujących odpowiedź. Nie pytajcie też o to, jak jest zazwyczaj. Lepiej zapytać o ostatnie doświadczenia.

Słuchajcie. Nie bójcie się ciszy i nie zagadujcie jej na siłę. Notując odpowiedzi unikajcie zaś nadinterpretacji, a bezpośrednio po wywiadzie wypiszcie najważniejsze refleksje, aby podzielić się nimi z zespołem.

Propozycja rozwiązania to nie potrzeba!

Uwaga, nie pytajcie wprost o to, czego ludzie oczekują. Mogą przecież nie wiedzieć, że inne rozwiązanie jest możliwe! Ważne, aby rozmawiając z potencjalnymi użytkownikami, dotrzeć do ich prawdziwych potrzeb, a nie do propozycji rozwiązań.

Jak odróżnić potrzebę od rozwiązania? Rozwiązanie to z reguły rzeczownik („chcemy koncertów”), a stojące za nim potrzeby to czasowniki („chcemy posłuchać muzyki”, „chcemy się odstresować”, „chcemy potańczyć”, „chcemy się spotkać ze znajomymi”). Jak widać za propozycjami takiego samego rozwiązania mogą stać zupełnie inne potrzeby!

 

Więcej metod badawczych znajdziecie w ebooku o Design Thinking w kulturze, który wydam pod koniec roku. Zaglądajcie do zakładki publikacje!

 

Spodobał Ci się ten tekst? Polub mnie na FB, żeby nie przegapić kolejnych!

 

Podziel się: