“Książka otwarta na świat” w konkursie Wydarzenie Historyczne Roku!

Książka otwarta na swiat

“Książka otwarta na świat”, przy której tworzeniu miałam przyjemność współpracować koncepcyjnie, została nominowana w konkursie “Wydarzenie Historyczne Roku 2018” w kategorii “Edukacja i multimedia”!

Do 15 maja można na nią głosować na stronie www.whr.muzhp.pl!

Zagłosujecie? Warto, bo to naprawdę wyjątkowa książka dla dzieci. Służy do oglądania, wąchania, naklejania, zdrapywania, przesuwania, rozkładania, ale przede wszystkim do rozmawiania na nie zawsze proste tematy.

Pomysł na jej stworzenie ma za sobą naprawdę długą drogę! Na początku było zbieranie pytań od najmłodszych odwiedzających wystawę stałą Muzeum Emigracji w Gdyni. Szukałyśmy pomysłu, jak na nie odpowiedzieć w ciekawy dla dzieci sposób. Inspiracja przyszła jesienią 2015, gdy trafiłam na warsztaty o tym, jak powstawał niesamowity przewodnik rodzinny Rijksmuseum. Wtedy na konferencji Hands On! pierwszy raz zetknęłam się w kulturze z systematycznym podejściem do nieskrępowanego generowania pomysłów, prototypowania i testowania, chociaż nie było to wprost nazwane Design Thinking.

Inspiracje z Amsterdamu dały nam kopa i pokazały, że do tworzenia rodzinnego przewodnika po muzeum warto podejść naprawdę niestandardowo i z udziałem dzieci. Później główne stery przejęła Ania Posłuszna, dołączyli Katarzyna Witt i ilustrator Dawid Ryski. Ich wielomiesięczna praca przyniosła wyjątkowy efekt, zobaczcie sami:

“Książka otwarta na świat”
wyd. Muzeum Emigracji w Gdyni
koncepcja i teksty: Anna Posłuszna, Katarzyna Witt
ilustracje: Dawid Ryski
współpraca koncepcyjna: Agnieszka Kaim
konsultacja merytoryczna: dr Katarzyna Morawska, Łukasz Kierznikiewicz
przygotowanie do druku: Marta Bielska
redakcja i korekta: Tomasz Gronau