Kultura i design. Najlepsze konferencje 2019

Najlepsze konferencje 2019

Jeśli wśród Twoich noworocznych postanowień znalazło się zadbanie o rozwój zawodowy, to warto zaplanować udział w ciekawych wydarzeniach – nie tylko tych skierowanych ściśle do sektora kultury. Inspiracji do tworzenia niestandardowej oferty i przydatnych umiejętności dostarczyć mogą także konferencje dla projektantów z różnych dziedzin.

Oto 10 najciekawszych moim zdaniem polskich wydarzeń, na które warto się wybrać pracując w kulturze:

Kultura

Marketing w kulturze | 7-8.03.2019, Gdańsk

Interdyscyplinarny zastrzyk inspiracji. MWK to polskie i zagraniczne prezentacje oraz warsztaty dotyczące promocji, projektowania doświadczeń, badania potrzeb, zarządzania w kulturze i nie tylko. Czekając na tegoroczną edycję warto obejrzeć wystąpienia z poprzednich lat.

Badania publiczności w instytucjach kultury | 11-12.04.2019, Kraków

Badanie potrzeb odbiorców, ewaluacja działań instytucji, włączanie mieszkańców w kształtowanie oferty – wokół tych tematów skupia się tematyka konferencji. Zaprezentowany zostanie także raport podsumowujący projekt „Krakowski odbiorca kultury”. Nabór referatów i posterów trwa do 28 lutego.

Miejsca otwarte | 24-25.10.2019, Warszawa

Kolejna już edycja konferencji „Miejsca otwarte. Przestrzeń spotkań sąsiedzkich” poświęcona będzie rozwijaniu miejsc współtworzonych przez mieszkańców. Mogą to być zarówno autonomiczne placówki – centra sąsiedzkie, jak i miejsca aktywności lokalnej znajdujące się w instytucjach kultury, czego doskonałym przykładem jest Dom Kultury Kadr, jeden z organizatorów konferencji. W jego siedzibie działają dwa miejsca sąsiedzkie: Przestrzeń Młodzieżowa i Przestrzeń Sąsiedzka Akumulator.

Design

Łódź Design Festival | 17-26.05.2019, Łódź

Inspirujący festiwal wzornictwa o wieloletniej historii. Nie jestem obiektywna, więc nie napiszę czy jest bardziej prestiżowy i opiniotwórczy niż Gdynia Design Days… 😉 Temat przewodni ŁDF to w tym roku DOBRE ŻYCIE. Czekając na festiwal można wziąć udział w plebiscycie MUST HAVE 2019, który wyróżnia polskich projektantów.

European Design Festival | 7-9.06.2019, Warszawa

W tym roku Element Talks łączy siły z European Design Awards, Miastem Stołecznym Warszawa i Polish Graphic Design Awards, wspólnie organizując European Design Festival. W ramach wydarzenia odbędzie się szereg wystaw, konferencja, warsztaty i oczywiście gala rozdania nagród EDA. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać do udziału?

Gdynia Design Days| 6-14.07.2019, Gdynia

Tegorocznym hasłem GDD będzie POLARYZACJA. Oprócz samego festiwalu warto zwrócić uwagę także na „Design językiem Biznesu”. To wydarzenie towarzyszące, które składa się z konferencji prezentującej analizy przypadków i z praktycznych warsztatów prowadzonych przez ekspertów. Jest też świetną okazją do nawiązywania kontaktów. Tu można pobrać guidebook z poprzedniej edycji.

Design Thinking i Service Design

User Conf | 12-14.04.2019, Wrocław

Użytkownik w centrum zainteresowania. Pierwsza edycja, więc to jeszcze trochę niewiadoma, ale zapowiada się ciekawie. Wydarzenie dla zaawansowanych oraz początkujących projektantów produktów i usług. Oprócz Design Thinking koncentruje się wokół takich tematów jak m.in. zarządzanie projektami, Customer Experience czy Digital Marketing.

POLISHOPA Design Thinking Conference | 3-6.06.2019, Bydgoszcz

Petarda! Tego wydarzenia chyba nie trzeba przedstawiać? To już 6 edycja największej polskiej konferencji dla pasjonatów i praktyków Design Thinking i Service Design. Dwa dni warsztatów i dwa dni prelekcji. Trzeba tam być!

Festiwal Myślenia Projektowego | Łódź

Konferencja i warsztaty skierowane zarówno do przedsiębiorców, jak i mieszkańców oraz studentów. Oprócz Design Thinking i innowacji, duży nacisk położony jest na zarządzanie projektami. Data tegorocznej edycji nie jest jeszcze znana (w zeszłym roku była to połowa listopada).

Spotkania Service Design Network Poland Chapter

Polski oddział SDN powstał w marcu 2018. Zdążył już zostać dostrzeżony i nagrodzony na Service Design Global Conference, a także zorganizować kilka wydarzeń w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. W tym roku przyjdzie czas na Wrocław, Katowice i… Gdańsk, z czego cieszę się szczególnie! 😊

Product Design

Product Camp | 5-7.06.2019, Gdynia

Międzynarodowe wydarzenie dla projektantów, startupowców i nie tylko. Składa się z nie-konferencji (czyli BarCampu) i całodziennych warsztatów na bardzo wysokim poziomie. Product Camp to poszerzające perspektywę wydarzenie o naprawdę niesamowitej, otwartej atmosferze, co miałam okazję odczuć będąc wolontariuszką podczas poprzedniej edycji.

 

Zabrakło tu jakiegoś ciekawego wydarzenia? Daj znać w komentarzu! Nie mam ciśnienia na to, żeby to zestawienie pozostało TOP 10. 😉

PS. Zdjęcie zrobiłam w zeszłym roku na konferencji “Miejsca otwarte” w warszawskim Domu Kultury Kadr.