Folk Forum 2018

Folk Forum

“Design Thinking to sposób myślenia, nie zbiór narzędzi albo zestaw kroków.”

Ta myśl, której autorem jest Arne van Oosterom, pomogła mi przygotować wczorajszą prezentację o Design Thinking na Folk Forum w Fabryce Kultury w Redzie. Miałam pół godziny, a to o wiele za mało czasu, żeby zagłębiać się w opowieść o narzędziach i etapach. Najważniejsza jest zmiana podejścia, bez tego inne elementy myślenia projektowego nie mają wielkiego sensu. Opowiedziałam więc między innymi o twórczej odwadze, akceptacji niejednoznaczności i uczeniu się z porażek, czy raczej ślepych zaułków, które zdarzają się w każdym procesie projektowym.

Rozmawialiśmy też o tym jak i przede wszystkim PO CO stosować podejście Design Thinking w kulturze. Wbrew pozorom nie dlatego, że to modne. No to po co? Żeby lepiej odpowiadać na potrzeby widowni, zaangażować (potencjalnych) uczestników w tworzenie oferty i dotrzeć do grup, które nam umykają. Albo których tak dobrze nie rozumiemy… choć często wydaje nam się, że rozumiemy doskonale. 😉

Ale Folk Forum to nie tylko prezentacje. Na przejście przez wszystkie fazy Design Thinking była przestrzeń na warsztatach. Pracując nad przykładowym wyzwaniem doświadczyliśmy wszystkich etapów: empatii, diagnozy potrzeb, ideacji, prototypowania i testowania.

A jak jest u Was z uczeniem się z porażek? Traktujecie je jako normalny etap pracy i wyciągacie wnioski czy raczej staracie się szybko zapomnieć i iść dalej?

fot. Dorota Dobrzyńska | MDK Reda